written

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈrɪtən/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/ˈrɪtən/ ,USA pronunciation: respelling(ritn)

From the verb write: (⇒ conjugate)
written is: Click the infinitive to see all available inflections
v past pverb, past participle: Verb form used descriptively or to form verbs--for example, "the locked door," "The door has been locked."
Bu sayfada: written, write

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
written adjadjective: Describes a noun or pronoun--for example, "a tall girl," "an interesting book," "a big house." (in writing)yazılı s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
  yazılmış s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
 If you wish to cancel your policy, please send us written notification at least thirty days before the renewal date. Any student wishing to leave school grounds during school hours, must have written permission from his/her parents.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (form letters, inscribe)yazmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 George can write his name already.
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (author: a book, etc.) (roman, vb.)yazmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Elizabeth wants to write a book.
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (compose: a document, letter, etc.) (mektup, vb.)yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I wrote a long email and then deleted it.
write [sth] to [sb] vtr + prep (communicate in writing)yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I'm going to write a letter to my friend.
 Arkadaşıma mektup yazacağım.
write to [sb] vi + prep (send [sb] a letter, email) (birisine)yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  (mektup, mesaj, vb.)göndermek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I wrote to my MP to ask her to back my campaign.
write [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." UK archaic or US (send [sb] a letter, email)mektup göndermek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  mesaj yollamak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
write viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (form letters)(yazı) yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Rachel is learning to write.
 Reyhan, yazı yazmayı öğreniyor.
write viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (to express thoughts in writing)kaleme almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  kağıda dökmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 When I want to get things clear in my head, I write.
write viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (write letters)mektup yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I never have time to write.
write viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (write professionally)yazar olmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
  yazarlık yapmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Brian has always wanted to write.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
write on [sth] vi + prep (inscribe [sth] on)üzerine yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 He broke his leg and we wrote on his cast to wish him a speedy recovery.
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (compose: music) (şarkı, vb.)bestelemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Andrew is writing a symphony.
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (computers: record) (bilgisayar)kaydetmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  yazmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The computer is writing the information to the drive.
write [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (record in writing) (rapor, vb.)yazmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  kaydetmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 She wrote a report of the incident.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'written' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: [cleverly, stylishly, poorly, clearly, badly, well] written, a [cleverly] written [article, essay, piece], [quite, fairly, reasonably] well written, daha fazlası...

written' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'written'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.