worrying

UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈwʌriɪŋ/

From the verb worry: (⇒ conjugate)
worrying is: Click the infinitive to see all available inflections
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
Bu sayfada: worrying, worry

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
worrying adjadjective: Describes a noun or pronoun--for example, "a tall girl," "an interesting book," "a big house." (person: concerned, anxious) (kişi)endişeli, kaygılı, tasalı s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
worry viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (feel uneasy)endişelenmek, endişe duymak, kaygılanmak, tasalanmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
  endişelendirmek, kaygılandırmak, tasalandırmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I know he is eighteen, but I still worry when he goes out alone. We are safe, so please don't worry.
 Onsekiz yaşında olduğunu biliyorum, ama dışarı yalnız çıktığı zaman hala endişeleniyorum. Biz güvendeyiz, onun için lütfen tasalanma.
 Onun bu hali beni çok endişelendiriyor.
worry vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (trouble, bother)üzmek, rahatsız etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  üzülmek, dertlenmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I am worried by his drug use.
 Uyuşturucu kullanması beni çok üzüyor.
 Bu duruma çok üzülüyordu.
worry about [sth/sb] vi + prep (be concerned or anxious about)endişeli olmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  (birisi/bir şey için)endişelenmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 We're worried about your performance. I am worrying about increased unemployment in the country.
worry nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. uncountable (anxiety)tasa i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  endişe, kaygı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Too much worry will cause stomach problems.
worry nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (concern, preoccupation)endişe, kaygı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  merak i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 That is not my worry. I have a lot of worries.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
worry [sb],
worry [sb] with [sth]
vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat."
UK (harass)taciz etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  rahatsız etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 I have told him to leave me alone, but he is still worrying me with phone calls.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'worrying' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:

worrying' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'worrying'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar
Uygunsuz bir reklamı rapor et.