retiring

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/rɪˈtaɪərɪŋ/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/rɪˈtaɪrɪŋ/ ,USA pronunciation: respelling(ri tīəring)

From the verb retire: (⇒ conjugate)
retiring is: Click the infinitive to see all available inflections
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
Bu sayfada: retiring, retire

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
retiring adjadjective: Describes a noun or pronoun--for example, "a tall girl," "an interesting book," "a big house." (reserved, introverted)çekingen, utangaç, içine kapanık s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
 It was hard for Thomas to assert himself because of his retiring personality.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (stop working)emekli olmak, emekliye ayrılmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Jim is sixty-four and plans to retire next year.
retire from [sth] vi + prep (leave: a career)emekli olmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  emekliliğe ayrılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 George retired from the Navy three years ago.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." formal (go to bed)yatmaya gitmek, yatağa gitmek, uyumaya gitmek, odaya çekilmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Lady Catherine stifled a yawn and announced she was retiring.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (jury: leave the courtroom) (mahkeme jürisi)mahkeme salonundan ayrılmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 The jury retired to consider its verdict.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (sports: withdraw from a game) (müsabakadan, vb.)çekilmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (sports: leave the profession)bırakmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  ayrılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
retire to [sth] vi + prep (withdraw: to a place) (bir yere)çekilmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  köşesine çekilmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Trevor retired to a mountain cabin for some peace and quiet to reflect on his life.
retire vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (old things)(eski para, vb.) tedavülden kaldırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (mal, vb.) geri çekmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
retire [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (cause to stop working)emekli etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  emekliye ayırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The company retired Janine on her sixty-fifth birthday, even though she would have liked to carry on working for a few more years.
retire [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (baseball: put a batter out)oyundan çekmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

retiring' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'retiring'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.