retire

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/rɪˈtaɪər/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/rɪˈtaɪr/ ,USA pronunciation: respelling(ri tīər)

Inflections of 'retire' (v): (⇒ conjugate)
retires
v 3rd person singular
retiring
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
retired
v pastverb, past simple: Past tense--for example, "He saw the man." "She laughed."
retired
v past pverb, past participle: Verb form used descriptively or to form verbs--for example, "the locked door," "The door has been locked."

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (stop working)emekli olmak, emekliye ayrılmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Jim is sixty-four and plans to retire next year.
retire from [sth] vi + prep (leave: a career)emekli olmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  emekliliğe ayrılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 George retired from the Navy three years ago.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." formal (go to bed)yatmaya gitmek, yatağa gitmek, uyumaya gitmek, odaya çekilmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Lady Catherine stifled a yawn and announced she was retiring.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (jury: leave the courtroom) (mahkeme jürisi)mahkeme salonundan ayrılmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 The jury retired to consider its verdict.
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (sports: withdraw from a game) (müsabakadan, vb.)çekilmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
retire viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (sports: leave the profession)bırakmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  ayrılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
retire to [sth] vi + prep (withdraw: to a place) (bir yere)çekilmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  köşesine çekilmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Trevor retired to a mountain cabin for some peace and quiet to reflect on his life.
retire vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (old things)(eski para, vb.) tedavülden kaldırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (mal, vb.) geri çekmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
retire [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (cause to stop working)emekli etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  emekliye ayırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The company retired Janine on her sixty-fifth birthday, even though she would have liked to carry on working for a few more years.
retire [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (baseball: put a batter out)oyundan çekmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'retire' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: retire at [65], retire from [work, politics, sports], retire [rich, young, early], daha fazlası...

retire' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'retire'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.