receive

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/rɪˈsiːv/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/rɪˈsiv/ ,USA pronunciation: respelling(ri sēv)


Inflections of 'receive' (v): (⇒ conjugate)
receives
v 3rd person singular
receiving
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
received
v pastverb, past simple: Past tense--for example, "He saw the man." "She laughed."
received
v past pverb, past participle: Verb form used descriptively or to form verbs--for example, "the locked door," "The door has been locked."

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
receive vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (take in)almak, (paket, vb.) teslim almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (gündelik dil)eline geçmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Yes, I received the package yesterday.
 Evet, paketi dün aldım.
 Mektubun elime geçmedi.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (be given: a gift) (hediye)gelmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The girl received a doll for her birthday.
 Küçük kıza doğumgünü hediyesi olarak oyuncak bebek geldi.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (be granted) (teklif, vb.)almak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 He received a promotion at work.
 Yeni bir göreve terfi teklifi aldı.
receive vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (radio, TV)(radyo, TV yayını, vb.) almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Can you receive the TV signal from New York at your house?
 Evinizde İstanbul'dan gelen TV sinyalini alabiliyor musunuz?
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
receive viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (radio: make contact) (yayın, vb.)çekmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Houston, are you receiving?
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (be paid: money) (maaş, ücret, vb.)almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  kazanmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 He receives a good salary for his hard work.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (be sentenced to: punishment) (ceza)çarptırılmak, almak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The criminal received a life sentence.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (title)kazanmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 He was honoured to receive the title of "Knight" from the queen.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (bear weight of: [sth](yük, ağırlık, vb.)taşımak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The pillars receive all the weight, not the walls.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (be informed of: [sth](haberini, bilgisini, vb.)almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 She received the news of her son's death on Tuesday.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (handle: stolen goods)teslim almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Receiving stolen goods is a crime.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (accept: members) (üye, vb.)kabul etmek, almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We only receive new members in the spring.
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (greet) (misafir, vb.)karşılamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Would you stand by the door to receive the guests?
receive [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (experience)başına gelmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  maruz kalmak, uğramak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I received such a shock when I saw him again!
receive [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (admit: [sb](birisini)kabul etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The hospital received him as a patient yesterday afternoon.
receive [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (guest: accommodate)misafir etmek, konuk etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  ağırlamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We would be happy to receive you at our home during your visit to our town.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Bileşik Şekiller:
İngilizceTürkçe
take a battering,
get a battering,
receive a battering
v exprverbal expression: Phrase with special meaning functioning as verb--for example, "put their heads together," "come to an end."
(be beaten, damaged)dövülmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  dayak yemek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  şiddet görmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'receive' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: received [a letter, your message, a package], received [an email, a notification], received [a letter] from [Hawaii, your parents], daha fazlası...

receive' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'receive'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.