load

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈləʊd/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/loʊd/ ,USA pronunciation: respelling(lōd)


WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (weight)yük i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  (mecazlı)endişe, üzüntü, ağırlık i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 She carried the heavy load up the hill.
 Kadın, ağır yükü tepenin üzerine kadar taşıdı.
 Üzerimdeki ağırlık bir türlü kalkmak bilmiyor.
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (cargo)yük i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  hamule i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The truck driver picked up a load at the dock.
load vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (to fill)doldurmak, yüklemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (bilgisayarda)yüklemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We loaded the wheelbarrow with bricks.
 El arabasını tuğla ile doldurduk.
 Bilgisayarına yeni bir program yükledi.
loads nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." informal (great quantity)bir sürü s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
  yığınla s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
 Have you ever seen a shooting star? I've seen loads.
load viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (to load a firearm) (ateşli bir silahı)doldurmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 The soldier stopped firing so that he could load.
 Asker, silahını doldurmak için ateş etmeyi kesti.
loads of nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." informal (great quantity)çok miktarda, çok s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
  (gayri resmi)bir sürü, bir yığın s.sıfat: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) niteliklerini, sayılarını, ölçülerini belirtir.
 I spent loads of money when I went shopping.
loads advadverb: Describes a verb, adjective, adverb, or clause--for example, "come quickly," "very rare," "happening now," "fall down." informal (a lot, greatly)çok fazla, çok z.zarf: Fiillerin niteliğini belirtir (örnek: "Bu ev daha güzel görünüyordu").
 I miss you loads.
load [sth] onto [sth],
load [sth] into [sth]
vtr + prep
(put: [sth] to be transported)yüklemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 They loaded the goods into the delivery truck.
load [sth] with [sth] vtr + prep (fill with [sth](bir şeyle)doldurmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We loaded the wheelbarrow with bricks.
load,
load of washing
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
(laundry) (çamaşır - ölçü)kazan i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 He emptied the washing machine, hung the clothes to dry and put in another load.
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
load,
-load
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
often as suffix (measure: how many) (ölçü)dolusu i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 I estimate that there are 50 truck-loads of dirt here.
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. uncountable (quantity, weight borne)ağırlık i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  yük i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The pillars of the building support the load of the floors above.
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. figurative (stress) (mecazlı)sıkıntı, stres i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  endişe, kaygı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 He felt the load lifted off of him when he finished his last exam.
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (amount of work assigned)iş yükü i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  ders yükü i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 I have a heavy load this semester.
load nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (charge for a gun)silah doldurma i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The boy prepared the next load for the soldier.
load viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (take on cargo)yükleme yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Trucks must pull up to the dock to load.
load viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (take on passengers)yolcu almak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The ship is loading at the pier.
load viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (web page: appear in browser) (web sayfası)yüklenmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 In the old days, it often took a long time for a web page to load.
load [sb] with [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." figurative (burden) (sorumluluk, iş, vb.)yüklemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The managers loaded his employees with projects.
load [sth] with [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (supply in abundance)doldurmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The spring rains loaded the trees with fruit.
load [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (web page: send to browser) (web sayfası)yüklemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 I get an error message when I try to load the page.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Deyimsel fiiller
İngilizceTürkçe
load [sth] up vtr phrasal sepphrasal verb, transitive, separable: Verb with adverb(s) or preposition(s), having special meaning, divisible--for example, "call off" [=cancel], "call the game off," "call off the game." (charge, fill)yüklemek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 We loaded up the car and set off for the beach.
load [sth] up vtr phrasal sepphrasal verb, transitive, separable: Verb with adverb(s) or preposition(s), having special meaning, divisible--for example, "call off" [=cancel], "call the game off," "call off the game." (put: [sth] to be transported)yüklemek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I have to help load up the luggage for our camping trip.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Bileşik Şekiller:
İngilizceTürkçe
caseload,
UK: case-load
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
(number of cases)dosya yükü, iş yükü i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  vaka sayısı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The attorney's growing caseload made him consider hiring an assistant.
a load of money,
loads of money
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
informal (large sum)bir sürü para i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 He won a load of money playing cards.
load [sth] up with [sth] v exprverbal expression: Phrase with special meaning functioning as verb--for example, "put their heads together," "come to an end." (fill with [sth] to be transported)ile doldurmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 I loaded up the shopping cart with groceries.
offload [sth],
off-load [sth]
vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat."
(cargo: unload) (yük)boşaltmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
offload [sth] onto [sth],
off-load [sth] onto [sth]
vtr + prep
(cargo: unload) (yük)boşaltmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The workers were offloading the cargo onto the waiting trucks.
offload [sth] onto [sb],
off-load [sth] onto [sb],
offload [sth] on [sb],
off-load [sth] on [sb]
vtr + prep
informal, figurative (pass something unwanted on to) (bir işi başkasına)yüklemek, yıkmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (argo)kakalamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 I managed to offload that awful project onto Audrey.
offload [sth],
off-load [sth]
vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat."
figurative (divulge [sth] worrying) (endişe verici bir şeyi)açıklamak, ifşa etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  ortaya dökmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
offload [sth] onto [sb],
off-load [sth] onto [sb]
vtr + prep
figurative ([sth] worrying: tell [sb](endişe verici bir şeyi birisine)söylemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
offload,
off-load
viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived."
informal, figurative (share worries) (mecazlı)içini dökmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
workload,
work load
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
(amount of work)iş yükü i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 My workload is particularly heavy this week.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'load' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: load the [car, truck, trailer], [a heavy, a wide, an oversize, a double] load, front-load [washer, dryer], daha fazlası...

load' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'load'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.