fries

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/fraɪz/US:USA pronunciation: respellingUSA pronunciation: respelling(frīz)

From fry (nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.):
fry
nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." (For the fish only—e.g. "We went fishing for fry.")
fries
nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." (All other usages)
From the verb fry: (⇒ conjugate)
fries is: Click the infinitive to see all available inflections
v 3rd person singular
Bu sayfada: fries, fry
'fries' 'fry' için alternatif bir terimdir. Aşağıdaki satırlardan birinde veya birkaçında bulabilirsiniz.'fries' is an alternate term for 'fry'. It is in one or more of the lines below.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
fry vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (cook)(yağda) kızartmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
fry viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (food: be fried) (yiyecek)kızarmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Put the bacon in the pan to fry.
fry,
plural: fry
nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc.
(small fish)yavru balık i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 We went out fishing today but didn't even catch a fry.
fry nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. US, usually plural (french fry, thin chip)patates kızartması, patates tava i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Kate dipped a fry in ketchup and ate it.
fries nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." US (serving of french fries)patates tava i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  patates kızartması i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 That place serves the best steak and fries in town.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
fry viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." slang, figurative (be sunburned) (mecazlı, argo)güneşten yanmak/kavrulmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Jill fell asleep outside and fried in the sun for an hour.
fry viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." slang, figurative (die by electric chair)elektrikli sandalyede idam edilmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 That guy's been convicted of murder; he's going to fry.
fry [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." slang, figurative (execute by electric chair)elektrikli sandalyede idam etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The state fried the death row inmate last week.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Bileşik Şekiller:
fries | fry
İngilizceTürkçe
French fries,
French fry
nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors."
mainly US (thin fried sticks of potato)patates kızartması, patates tava i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
Not: Rarely used in the singular.
 I'll take my hamburger with a side of french fries, please.
home fries nplplural noun: Noun always used in plural form--for example, "jeans," "scissors." US (pan-fried potatoes)büyük kesilmiş patates kızartması i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'fries' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
chip - fry - fryer

fries' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'fries'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.