establish

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ɪˈstæblɪʃ/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/ɪˈstæblɪʃ/ ,USA pronunciation: respelling(i stablish)

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
establish vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (create)kurmak, tesis etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 He decided to establish a hospital for sick children.
 Hasta çocuklar için bir hastane kurmaya karar verdi.
establish [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (install)tesis etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  kurmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The chain decided to establish a restaurant in every major city in the US.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
establish [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (make recognized)belirlemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  tespit etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 First, they had to establish the rules.
establish [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (make happen)oluşturmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  yapmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  kurmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The police established order in the city.
establish [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (promulgate)resmileştirmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The miner staked out his site, to establish his claim.
establish [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (demonstrate, prove)kanıtlamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The police had to establish whether the man was dead or if he was just missing.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'establish' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: establish yourself in the new [school, town, company], establish yourself as a [doctor, lawyer, writer], established themselves as the [best, leading, greatest], daha fazlası...

establish' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'establish'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.