celebrate

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈsɛlɪbreɪt/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/ˈsɛləˌbreɪt/ ,USA pronunciation: respelling(selə brāt′)


Inflections of 'celebrate' (v): (⇒ conjugate)
celebrates
v 3rd person singular
celebrating
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
celebrated
v pastverb, past simple: Past tense--for example, "He saw the man." "She laughed."
celebrated
v past pverb, past participle: Verb form used descriptively or to form verbs--for example, "the locked door," "The door has been locked."

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
celebrate [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (commemorate sthg)kutlamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We celebrated winning the World Cup.
 Dünya Kupası şampiyonluğumuzu kutladık.
celebrate viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (commemorate)kutlama yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
  anma yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 We celebrated that night.
 O gece kutlama yaptık.
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
celebrate [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (proclaim)kutlamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  ilan etmek, duyurmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Today we celebrate the beginning of democracy in this nation.
celebrate [sth/sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (praise)övgüyle anmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  övmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Today, we celebrate Bob and all the great things he has done for this community.
celebrate [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (perform rites, ceremonies)ayin yapmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The priest celebrates mass every day of the week.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Bileşik Şekiller:
İngilizceTürkçe
celebrate Christmas v exprverbal expression: Phrase with special meaning functioning as verb--for example, "put their heads together," "come to an end." (commemorate birth of Jesus)Noel'i kutlamak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 We celebrate Christmas by exchanging presents and having a special meal.
celebrate Mass vtr + n (take Eucharist)kilise ayinine katılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Father John is celebrating the 9 o'clock mass, and Father Wilber will celebrate the 11 o'clock mass on Sunday.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'celebrate' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: celebrate [Christmas, Halloween, Hanukkah], celebrate her [birthday, their accomplishments], celebrate the [victory, win], daha fazlası...

celebrate' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'celebrate'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.