building

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈbɪldɪŋ/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/ˈbɪldɪŋ/ ,USA pronunciation: respelling(bilding)


From the verb build: (⇒ conjugate)
building is: Click the infinitive to see all available inflections
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
Bu sayfada: building, build

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (structure)yapı, bina i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 This building can withstand an earthquake.
 Bu bina depreme dayanıklıdır.
building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. uncountable (act of building)inşaat i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  yapım i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  inşa i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The building of the pyramids took decades.
building v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing." (build)inşa ediyor, inşa etmekte hal o.
 The city is building a fire station next door.
 Belediye, bitişiğimizde bir itfaiye merkezi inşa ediyor.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
build [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (construct)inşa etmek, yapmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  bina etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The construction company built the house in two months.
 İnşaat şirketi evi iki ay içinde inşa etti (or: yaptı).
build [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (establish and develop: a career)yaratmak, oluşturmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 He has built an international career for himself in business management.
build [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (cause to be built)inşa ettirmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  yaptırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Donald will build a house on the coast. The builders will start in March.
build viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (construct)inşaatçılık yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Jerry has always liked to build.
build viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (develop)gelişmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 The intensity of the music is starting to build.
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
build nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (body shape)vücut şekli i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  vücut yapısı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 That supermodel has a nice build.
build nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (style)tarz, stil i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 I really like the build of that house - is it neo-Gothic?
build nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (computing) (bilgisayar)kurgu i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Download the latest build of the program to see if the bugs have been fixed.
build [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (develop)geliştirmek geçişil f.
  imar etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We're hoping to build this town into a nice place to live.
build [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (computing) (bilgisayar)kurgulamak geçişli f.
 Build a copy of the application for that customer, please.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Bileşik Şekiller:
building | build
İngilizceTürkçe
apartment building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. US (block of flats)apartman, apartman binası i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The city razed the old apartment buildings, as they were condemned last year.
building block nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (child's toy cube)oyuncak blok i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The little girl made a tower with her wooden building blocks.
building block nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (construction: brick) (inşaat)yapı taşı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  tuğla i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 We raised the rain barrel by putting it on four concrete building blocks.
building block nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. figurative (fundamental element) (mecazlı)yapı taşı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  temel öğe i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Amino acids are the building blocks of proteins.
building site nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (construction area)inşaat alanı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  şantiye i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Everyone has to report to the office before entering the building site.
building site nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. figurative (untidy place) (dağınık yer, mecazlı)savaş alanı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
Empire State Building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (New York City skyscraper)Empire State Binası i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 For a long time, the Empire State Building was the world's tallest skyscraper.
office building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (building containing offices)ofis binası i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  iş hanı i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 My doctor is on the 5th floor of that office building.
team building nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (development of camaraderie)ekip kurma i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  ekip oluşturma i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'building' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: a [new, old, ancient, brick] building, [work, supervise] on a building site, [a famous, an important] building, daha fazlası...

building' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'building'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.