berth

UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈbɜːrθ/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/bɝθ/ ,USA pronunciation: respelling(bûrth)

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
berth nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (bunk on a ship)(gemide) ranza, yatak i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 The sailor retired early to his berth.
berth nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (ship's docking place) (liman)palamar yeri i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  iskele i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  demirleme yeri i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 This port does not provide berths for commercial vessels.
berth [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (moor, dock: a ship) (gemi)doka çekmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  demir atmak, demirlemek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The captain berthed the ship with ease.
berth viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (ship: dock) (gemi)rıhtıma yanaşmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
  limana girmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Due to the water traffic, the ship won't be able to berth for three hours.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
berth nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. informal (position, role)görev i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  vazife i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
  i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
berth [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (assign docking place)vazife vermek, vazifelendirmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  görev vermek, görevlendirmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
berth [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (give place to sleep on ship, etc.) (gemide, vb.)yatacak yer vermek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 The young travelers were berthed in the last passenger car.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
Eşdizimler: the [ship's, vessel's, barge's] berth, The [ship] pulled [into, out of] its berth., The [ship] left its berth., daha fazlası...

berth' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'berth'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar
Uygunsuz bir reklamı rapor et.