bathe

Listen:
UK:*UK and possibly other pronunciationsUK and possibly other pronunciations/ˈbeɪð/US:USA pronunciation: IPA and respellingUSA pronuncation: IPA/beɪð/ ,USA pronunciation: respelling(bāᵺ)

Inflections of 'bathe' (v): (⇒ conjugate)
bathes
v 3rd person singular
bathing
v pres pverb, present participle: -ing verb used descriptively or to form progressive verb--for example, "a singing bird," "It is singing."
bathed
v pastverb, past simple: Past tense--for example, "He saw the man." "She laughed."
bathed
v past pverb, past participle: Verb form used descriptively or to form verbs--for example, "the locked door," "The door has been locked."
Bu sayfada: bathe, bath
'bathe' 'bath' için alternatif bir terimdir. Aşağıdaki satırlardan birinde veya birkaçında bulabilirsiniz.'bathe' is an alternate term for 'bath'. It is in one or more of the lines below.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
bathe viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." US, Can (wash yourself)yıkanmak, banyo yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 On long hiking trips, it's difficult to bathe properly.
bathe vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (wash [sb])yıkamak, banyo yaptırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
bathe [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (cleanse, soothe [sth] with liquid) (yara, vb.)yıkamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  temizlemek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Bathe the wound with hydrogen peroxide twice a day.
bathe viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (swim)yüzmek geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Victorians frequently bathed at the seashore.
bathe [sth] in [sth] vtr + prep (immerse)suya batırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  daldırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Bathe the chicken in a mixture of water, salt, vinegar, and brown sugar.
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
bathe viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (in sunlight)güneşlenmek, güneş banyosu yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
bathe in [sth] vi + prep figurative (relish)tadını çıkarmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  hoşlanmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
  keyif almak, zevk almak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 Lena bathed in the praise showered upon her after her performance in the play.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.

WordReference English-Turkish Dictionary © 2020:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
bath nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. UK (bathtub: tub in bathroom)küvet i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Before the guests arrive, please scrub the bath and mop the floor.
bath nnoun: Refers to person, place, thing, quality, etc. (wash in a tub)yıkama, yıkanma i.isim: Canlı cansız bütün varlıkları ve kavramları ifade eder.
 Amy felt much better after a hot bath.
bath,
bathe
viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived."
UK (take a bath)banyo yapmak geçişsiz f.geçişsiz fiil: Fiil bir nesne olmadan gerçekleşiyor ve sadece öznenin üstünde kalıyorsa bu geçişsiz fiildir (örnek: "çocuk konuşuyor").
 Naomi prefers to bathe in the evening.
bath [sb/sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." UK (wash in a tub)banyo yaptırmak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  (küvette)yıkamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'bathe' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eş anlamlılar: soak, sponge, dip, drown, daha fazlası...
Eşdizimler: bathe your [child, dog], bathe in [dirty, fresh, hot, cold] water, bathe in the [tub, river, lake] , daha fazlası...

bathe' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'bathe'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.