accept

Listen:
 [ækˈsɛpt]


WordReference English-Turkish Dictionary © 2019:

Temel Çeviriler
İngilizceTürkçe
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (answer affirmatively)kabul etmek, olumlu cevap vermek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  razı olmak, kabullenmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 He accepted the invitation to the party.
 Partiye katılmayı kabul etti.
 Bu berbat durumu kabullenmemiz mümkün değil.
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (as payment) (ödeme olarak)kabul etmek, almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 We accept cash and credit cards as payment for merchandise.
 Nakit veya kredi kartıyla yapılan ödemeleri kabul ediyoruz.
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (consent to)kabullenmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
  boyun eğmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 The losing army accepted the terms of surrender.
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (believe)kabul etmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 I can't accept your excuse; it doesn't make sense.
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (receive)teslim almak, almak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 She accepted the shipment from the deliveryman.
 Kadın, malı dağıtımcıdan teslim aldı.
accept [sth],
accept that
vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat."
(tolerate, agree with)kabullenmek geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 She cannot accept that he is married to someone else now.
 Yapılan açıklamayı kabullendi.
accept [sb] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (person: approve of) (birisini)onaylamak geçişli f.geçişli fiil: Fiillin belirttiği hareket ya da olay nesne üzerinde gerçekleşiyorsa yani bir nesneyi etkiliyorsa bu geçişli fiildir (örnek: "çocuk yemeğini yedi").
 Her father never really accepted her boyfriend.
accept viintransitive verb: Verb not taking a direct object--for example, "She jokes." "He has arrived." (accept a gift, offering) (hediye, teklif, vb.)kabul etmek f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 When offered a meal by your host, it is polite to accept.
 
Ek Çeviriler
İngilizceTürkçe
accept [sth] vtrtransitive verb: Verb taking a direct object--for example, "Say something." "She found the cat." (accommodate: an insert)ile kullanılmak f.fiil: Varlıkların ve kavramların (isimlerin) yapmış oldukları hareketleri, içinde bulundukları durumları, etkilendikleri işleri ifade eder.
 This lamp only accepts specialized light bulbs.
 Bu lamba sadece özel ampullerle kullanılıyor.
  Önemli bir şeyler mi eksik? Hata bildirin ya da geliştirme önerin.
'accept' bu girdilerde da bulundu:
İngilizce tanımda:
Eşdizimler: accept the [terms, contract, outcome, facts], accept the [position, invitation, award, offer], I cannot accept your [invitation, description], daha fazlası...

accept' sözcüğü/sözcükleri ile ilgili forum tartışmaları:

Google Çeviri'nin tercümesine göz atabilirsiniz şu söz için: 'accept'.

Diğer dillerde: İspanyolca | Fransızca | İtalyanca | Portekizce | Romence | Almanca | Hollandaca | İsveççe | Rusça | Polonyaca (Lehçe) | Çekçe | Yunanca | Çince | Japonca | Korece | Arapça

Reklamlar
Reklamlar

Uygunsuz bir reklamı rapor et.